اسکاراتک|طراحی و ساخت ربات|ماشین مخصوص|اتوماسیون صنعتی
اسکاراتک|طراحی و ساخت ربات|ماشین مخصوص|اتوماسیون صنعتی
اسکاراتک|طراحی و ساخت ربات|ماشین مخصوص|اتوماسیون صنعتی
تهران-پارک فناوری پردیس

مقایسه جایگاه رباتیک در صنعت ایران و اروپا

مقایسه جایگاه رباتیک در صنعت ایران و اروپا

صنعت در سالهای اخیر رشد چشمگیری در سراسر جهان داشته است و برای این رشد توجه خود را به بکارگیری ربات­ها در صنایع معطوف داشته است و تحقیقات گسترده درزمینه های مختلف کاربردهای ربات داشته است.

نقش موثر ربات ها در صنایع پیشرفته بر همگان کاملا واضح است. همچنین نقش ویژه ربات ها برای کار در درمحیط های خطرناک نظیر محیط های رادیاکتیو، شیمیایی، فضا، اعمال دریا و زمین از دلایل سرمایه گذاری روز افزون دراین زمینه به حساب می اید. در این مقاله به مقایسه جایگاه و نقض رباتیک در پیشرفت صنعت ایران و اروپا پرداخت هشده است:

european-union

اروپا با داشتن ۳۲٪ از بازارهای فعلی جهان از موقعیت قوی در زمینه رباتیک برخوردار است. رباتیک صنعتی حدود یک سوم بازار جهانی را در اختیار دارد ، در حالی که در بازار ربات های خدمات حرفه ای کوچکتر ، تولیدکنندگان اروپایی ۶۳ درصد از ربات های غیر نظامی را تولید می کنند. جایگاه اروپا در بازار ربات های داخلی و خدماتی سهم ۱۴ درصدی بازار را نشان می دهد و به دلیل اندازه فعلی ، این منطقه فعالیت اقتصادی بسیار کمی در اروپا نسبت به دیگر حوزه ها دارد.

graduation-150x150_08f64e150eb524569d1d3129b1009cab

از نظر جایگاه علمی در رباتیک ، اروپا همچنین دارای موقعیت جهانی قدرتمندی استتنوع اروپا در علم  و پیشتاز بودن آن در زمینه رشته هایی مثل رباتیک. مکانیک وباعث گسترش و رونق بسیار زیاد این حوزه در اروپا شده است.

از جمله حوزه های جدید مطرح شده در رباتیک ربات های لامسه ای. ربات های مجهز به هوش مصنوعی  و ربات های همکار  و .. است که در حال حاضر یکی از پیشگامان اصلی در این صنعت اروپا است.

iran-150x150_56ec26accb9311201fce577ab020ad14

اگر بخواهیم صادقانه به بررسی جایگاه رباتیک در ایران بپردازیم متاسفانه ، در حال حاضر وضعیت رباتیک در ایران اوضاع خوبی ندارد. ایران یکی از وارد کنندگان ربات های صنعتی است. و در چند ساله اخیر ارزهای زیادی از کشور خارج شد. و امروزه بیشتر کارخانه های کشور از ربات های صنعتی وارداتی استفاده می کنند. کارخانه هایی مانند فولاد، مواد غذایی و خودروسازیجزو آن دسته از کارخانه هایی هستند که می توان گفت تماماً رباتیکی هستند. اما متاسفانه تمامی ربات های مشغول به کار در آن وارداتی است. و حتی کنترل، نصب و تعمیر آن به دست نیروهای غیر بومی انجام می شود.

robot-150x150_7e563ae92200e5ca9fcca8715d843752

اما جای نوید بخش و امیدوار کننده تلاش شرکت ها  و مهندیس ایرانی از جمله شرکت صنعت کارای هوشمند پردیس برای ورود به این حوزه است که با ساخت ربات هایی با کیفیت و ارائه خدمات نصب و پشتیبانی قوی آینده ای روشن را برای جایگاه رباتیک در صنعت کشور عزیزمان ایران فراهم آورده است.

فعالیت هایی که نیاز است اروپا در حوزه رباتیک انجام دهد:

در یک فضای رقابتی جهانی ، اروپا نه تنها در برابر اقتصادهای با دستمزد پایین رقابت می کند ، بلکه دارای اقتصادهایی کاملاً خودکار است و با پیشرفت دهه ، استفاده از رباتیک در سراسر جهان افزایش می یابد.

در نبرد رقابت ، بهره وری و پایداری ، رهبری در فناوری رباتیک تمایز اصلی خواهد بود.
company-150x150_515dd763542c6a87ba281f237ba99f65

بازارهای رباتیک به سرعت در حال تکامل هستند و رباتیک منبع اصلی مزیت رقابتی و ابزاری برای مقابله با چالش های اجتماعی و سرآمد در علم خواهد شد. اروپا برای حفظ و ایجاد موقعیت خود نیاز به اقداماتی یکپارچه و هماهنگ دارد. برای بهره گیری از نقاط قوت منطقه ای نیاز توجه ویژه به زنجیره تأمین کارآمد  است که برای ارائه محصولات و خدمات مقرون به صرفه باشد.

فعالیت هایی که نیاز است ایران در حوزه رباتیک انجام دهد:

با اینکه از ورود رباتیک به زندگی بشری مدت زمان زیادی می گذرد اما هنوز فرهنگ پذیرش زندگی صنعتی در ایران به خوبی جا نیفتاده و قشری همچنان در ترس متضرر شدن از اتوماسیون صنعتی به سر برده و این موضوع برایشان نگران کننده است!هنوز موضوعات رباتیک در کشور چندان مورد توجه و استقبال قرار نگرفته و سرمایه گذاران اعتمادی به این حوزه ندارند. می توان به جرعت گفت که ریشه حل این موضوعات در عدم داشتن چشم انداز و عدم تخصیص سرمایه به این حوزه بوده است.

production-150x150_d5b2799b2346725bd4d2ca031bf326d3

دنیای امروز به سرعت در حال پیشرفت است و اگر همچنان صنایع ما به دنبال پیشرفت در کار خود از طریق رباتیکی کردن صنایع و اتوماسیون نباشند در آینده ای نه چندان دور متوجه ضررهایی به مراتب سنگین تر خواهند شد ، بنابر این باید با ایجاد فرهنگ زندگی صنعتی به پییشواز رباتیک رفت و در راستای ورود هر چه بیشتر این حوزه در صنعت اقدام کرد.

achievement-8c8067

اروپا دارای بسیاری از داستان های موفقیت در زمینه رباتیک است: از بخش ربات های صنعتی که ستون فقرات اتوماسیون گرفته ، تا ربات های خدمات حرفه ای در کشاورزی ، تدارکات ، زیر آب ، در هوا ، ارائه تعمیر و نگهداری ، بازرسی ، دستکاری و بسیاری موارد دیگر.

بسیاری از  مشاغل برای بهبود بهره وری ، ایمنی ، امنیت و سلامتی به کار گیری رباتیک درکسب و کار خود را ضروری می دانند .

success

ما در گذشته نه چندان دور به علت اینکه تکنولوژی هنوز پیشرفت چشمگیری نکرده بود، قادر به ساخت ربات های پیشرفته نبودیم! اما با گذشت زمان، با پیشرفت در علوم مکاترونیک و کامپیوتر و مهیا شدن زمینه فرهنگی لازم، جهت پذیرش ربات ها از سوی مردم، شاهد روند پیشرفت هر چه سریع تر رباتیک و چشم اندازهای بسیار روشن تر آن شدیم.

مثال بارز این روند پیشرفت، آغاز به کار شرکت های طراحی و ساخت ربات از جمله شرکت صنعت کارای هوشمند پردیس( اسکاراتک) و ارائه خدمات حرفه ای در این حوزه بوده است.

یک پاسخ به “مقایسه جایگاه رباتیک در صنعت ایران و اروپا”

  1. پیمان جلیلی گفت:

    عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[contact-form-7 404 "یافت نشد"]