اسکاراتک|طراحی و ساخت ربات|ماشین مخصوص|اتوماسیون صنعتی
اسکاراتک|طراحی و ساخت ربات|ماشین مخصوص|اتوماسیون صنعتی
اسکاراتک|طراحی و ساخت ربات|ماشین مخصوص|اتوماسیون صنعتی
تهران-پارک فناوری پردیس

اجزای تشکیل دهنده PLC ها و اتوماسیون صنعتی

اجزای تشکیل دهنده PLC ها و اتوماسیون صنعتی

PLC یکی از قطعات اصلی و مهم در اتوماسیون صنعتی است. PLC به دلیل سهولت کنترل واحدهای مختلف و همچنین منطق برنامه نویسی ساده ، در صنایع مختلف نقشی اساسی دارد. یک کنترل کننده منطقی قابل برنامه ریزی،  ابتدا مطابق با عملیات مورد نظر برنامه ریزی شده و سپس با برنامه ریزی به یک واحد صنعتی متصل می شود. ماهیت کنترل PLC ها بسته به مدل  آن متفاوت است که می تواند شامل دکمه های فشار ساده یا سوئیچ های اتوماتیک اختصاصی باشد.

از PLC می توان برای  کنترل  یک کارخانه بزرگ صنعتی به طور خودکار تنها با یک دستگاه استفاده کرد. مجموعه دستورالعمل های مختلفی به واحد PLC ارائه می شود و طبق مجموعه دستورالعمل های ارائه شده ، توابع PLC اجرا می شود.با توجه به اینکه  تکنیک های مختلف برنامه نویسی برای نوشتن PLC  استفاده می شود، استفاده از PLC ها نیز افزایش می یابد. هر روش برنامه نویسی مزایا و معایب خاص خود را دارد. هر PLC دارای نرم افزار خاص خود است که برای برنامه ریزی PLC استفاده می شود. از مزایای PLC سهولت برنامه نویسی ، سهولت سیم کشی ، سهولت تغییر و سهولت نصب است. انواع مختلف PLC با اندازه ها و دامنه های مختلف در بازار موجود است اما برخی از اجزای مشترک در PLC وجود دارد که در بیشتر واحدهای PLC استفاده می شود. در ادامه به بررسی اجزای تشکیل دهنده PLC ها و اتوماسیون صنعتی پرداخته خواهد شد:

شماتیک اجزا تشکیل دهنده PLC و اتوماسیون صنعتی

شماتیک اجزا تشکیل دهنده PLC

پردازنده در PLC:


پردازنده که CPU نیز نامیده می شود و واحد پردازش مرکزی استمهمترین مولفه PLC است.

بدون پردازنده ، PLC نمی تواند عملکرد خود را انجام دهداگر پردازنده PLC از کار بیفتد ، PLC دیگر فایده ای نداردتکنیک های مختلفی برای استفاده کامل از پردازنده PLC بکار گرفته می شوداگر پردازنده PLC بیکار باشد ، بازده PLC کم می شود که در صنایع بزرگ ضرر به حساب می آید. PLC های مختلف با پردازنده های مختلف ارائه می شوندنوع پردازنده در دستگاه های مختلف با یکدیگر فرق دارداگر از PLC در مقیاس بزرگ استفاده می شود ، پردازنده آن نیز باید بزرگ استفاده شود. CPU یا پردازنده PLC برای تعیین جنبه های مختلف PLC مانند حافظه موجود ، عملکردهای مختلف برنامه نویسی موجود ، سرعت پردازش و اندازه منطق برنامه موجود استفاده می شود. یکی از مهمترین اجزای تشکیل دهنده PLC ها و اتوماسیون صنعتی پردازنده آن یا همان مغز PLC است لذا درک پردازنده کار دشواری است، با این وجود می توان الگوریتم های کاری و توپولوژی های پردازنده را برای استفاده کارآمد از آن یاد گرفت و بکار برد.

شاسی و بدنه در PLC:


یک واحد PLC با ترکیب تعدادی از اجزا تشکیل می شودگاهی اوقات دو یا چند مولفه با هم ترکیب می شوند و یک بلاک کار ایجاد می کنندتمام اجزای مورد استفاده برای تشکیل یک بلوک طبق مکانیزم طراحی شده باید با یکدیگر متصل شونداز شاسی برای جمع آوری اجزای مختلف PLC در یک مکان استفاده می شودقفسه های یک PLC نیز خانه نامیده می شوند زیرا فضای لازم برای اجزای مختلف یک PLC را فراهم می کنددر PLC های کوچکتر ، اگر تنها یک جز باشد ، به آن آجر یا جعبه کفش نیز گفته می شوداین جز از PLC با دقت طراحی شده است زیرا اجزای مختلف PLC را کنترل می کندقفسه باید به اندازه کافی محکم باشد تا بتواند المان های مختلف PLC را در خود نگه دارد.

برای مشاهده نمونه کاربرد PLC در خط تولید مداد رنگی کلیک کنید.

واحد ورودی در PLC:


واحد ورودی برای انتقال سیگنال های ورودی از پردازنده PLC به کنترل کننده PLC استفاده می شودواحد ورودی شامل کلیدهای مختلف ، ورودی های اپراتور و حسگرهای فشار می باشداین مجموعه را می توان به عنوان حس PLC نامید که برای حس ورودی های مختلف استفاده می شود . مطابق برنامه ریزی PLC می توان ورودی های مختلفی را به PLC ارائه دادورودی PLC را می توان به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم کردهر دسته توسط کلاس خاص خود اداره می شود.

واحد خروجی در PLC:


واحد خروجی برای انتقال داده های اجرا شده از PLC به دنیای خارج استفاده می شوددنیای خارج می تواند هر کاربرد PLC باشدبه این مجموعه محرک PLC گفته می شودخروجی از PLC در انتها به شکل دیگری تبدیل می شود تا قابل فهم باشدبسته به نوع ورودی ، خروجی می تواند آنالوگ یا دیجیتال باشد. واحد ورودی و خروجی محسوس ترین و قابل رویت ترین اجزای تشکیل دهنده PLC ها و اتوماسیون صنعتی است.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

منبع تغذیه در PLC:


منبع تغذیه برای تأمین نیروی PLC استفاده می شودانواع مختلفی از منبع تغذیه در PLC ها استفاده می شودمنبع تغذیه جریان کافی را برای PLC فراهم می کند تا بتواند اجزای مختلف PLC بکار اندازدمنابع تغذیه ای مورد استفاده در PLC از ۲۴ ولت DC تا ۱۲۰ ولت AC است.

واحد برنامه نویسی در PLC:


واحد برنامه نویسی برای برنامه ریزی PLC استفاده می شودهر PLC همراه با نرم افزار و کد برنامه نویسی خاص خود به بازار ارائه می شودبرنامه نویس با کمک واحد برنامه نویسی، PLC را برنامه ریزی می کندمنطق مختلف برای PLC توسط برنامه نویس ساخته شده و سپس در واحدهای مختلف پیاده سازی می شود. PLC ها با استفاده از رایانه های شخصی یا لپ تاپ ها با کمک نرم افزار ارائه شده برای برنامه نویسی، برنامه ریزی می شوند.

در فیلم زیر تمامی اجزای داخل یک PLC را مشاهده خواهید کرد:

 

پخش ویدیو

انواع مختلف PLC  توسط شرکت های زیادی در بازار وجود دارد که شما می توانید بسته به نیاز خود با مراجعه به کاتالوگ آنها بهترین و مناسب ترین PLC را انتخاب کنید یا اگر برای اتوماسیون کردن کسب و کار خود و یا برنامه نویسی PLC نیاز به کمک و مشاوره داشتید می توانید با ما در تماس باشید.

برای مشاهده کارها و فعالیت های دپارتمان اتوماسیون کلیک کنید.

2 پاسخ به “اجزای تشکیل دهنده PLC ها و اتوماسیون صنعتی”

 1. kiani گفت:

  ضمن عرض ارادت . بنده با تحصیلات رشته مکانیک سیالات ۴۵ سال است در امور (Total Productive Maintenance (TPM
  : RCA : Root Cause Analysis &MFMEA : Machine Failure Mode and Effects Analysis
  (Emergency Maintenance (EM
  نگهداری و تعمیرات موثر (Proactive Maintenance)
  Don’t just fix it, improve it)Eliminate defects from all sources; Preventive Maintenance(PM)aximize equipment uptime
  انواع چیلرها دیگهای حرارتی . هیت اکسچنجرها . کولینگ تاورها . تجهیزات وماشین آلت صنایع نفت و پتروشیمی . سکوهای نفتی . نیروگاه اتمی . تجهیزات لندینگ فروگاهی وبطورکل هرگونه تجهیزات وماشین آلات برقی و مکانیکی . قریب به ۱۰۰ نوع صنعت وصنایع درخدمت امورمسکونی تجاری و اداری و مراکز آموزشی و… اقدام به ارائه خدمات در عرصه فنی مهندسی با استراتژی کنترل وپیشگیری خرابی PM ومونیتو رینگ آن لاین درتمامی شبانه روز . به وسیله پی. ال . سی ها و سنسورهاودوربین های فراصوت . یا اولتراسونیک بنمایم .
  خواهشمندم ارائه هرگونه اطلااعات درپیشبرد این اهداف ازاین حقیر دریغ ننمائید . حق یارتان

  • fa.tavassolian گفت:

   ممنون از شما. در زمینه کاری ارزشمندی فعالیت دارید، امیدوارم موفق و پیروز باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

[contact-form-7 404 "یافت نشد"]